Vítězný návrh mince ke 100. výročí založení Junáka

20.2.2011

Vítězný návrh mince ke 100. výročí založení JunákaČNB představila vítězný návrh mince ke 100. výročí založení Junáka. Komise udělila první cenu návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů.


100. výročí založení Junáka

100. výročí založení Junáka

Celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné dvousetkorunové mince ke 100. výročí založení Junáka vyhlásila Česká národní banka v listopadu 2010 veřejně prostřednictvím internetu. Členům Asociace umělců a medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince, byly soutěžní podmínky zaslány přímo. Uzávěrka pro předložení prací byla dne 14. ledna 2011.

Soutěže se zúčastnilo 14 výtvarníků, kteří zaslali celkem 26 sádrových modelů. Předložené návrhy hodnotila dne 25. ledna 2011 Komise pro posuzování návrhů na české peníze, odborným poradcem byl Ivan Vápenka, pověřený organizací Junák – svaz skautů a skautek ČR.

Před zahájením hodnocení byl jeden návrh vyřazen pro nesplnění soutěžních podmínek. Ostatní předložené práce hodnotila komise v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 12 sádrových modelů, a to pro nevýstižnou nebo nepříliš zdařilou kompozici, nepřesné portréty zakladatele Junáka, případně pro jiné výtvarné nedostatky. Osm návrhů, které se vyznačovaly podle posouzení komise vyšší výtvarnou úrovní, získalo odměnu ve druhém kole. Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které byly podle názorů členů komise výtvarně nejlepší a nejvýstižněji zobrazovaly zadané téma.

Komise udělila první cenu návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů za přesné vystižení tématiky mince, zachycení charakteristických junáckých symbolů a znaků všech kategorií junáckého hnutí od světlušek po rovery i zdařilý portrét A. B. Svojsíka na rubové straně.

Druhou cenu získal návrh Mgr. Art. Miroslava Hrice za mimořádně povedený portrét zakladatele hnutí na lícní straně i výtvarně dobře provedenou postavu sv. Jiří, komise však konstatovala, že symbol Junáka je příliš nevýrazný

Třetí cenu obdržel návrh akademického sochaře Jiřího Harcuby za sochařské umělecké ztvárnění stylizace sv. Jiří na lícní straně i portrétu na straně rubové.

Další dvě práce, které postoupily do závěrečného kola, získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu: návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za přehledné zachycení junáckých symbolů a znaků všech kategorií junáckého hnutí ve sladěné kompozici obou stran a návrh Terezy Eisnerové za věrné a výstižné zpracování tématu. Odborný poradce k výběru komise uvedl, že k realizaci plně doporučuje návrh oceněný první cenou, zástupce mincovny konstatoval, že návrhy na prvním a druhém místě jsou technicky realizovatelné bez jakýchkoliv úprav.

Bankovní rada rozhodovala o realizaci mince dne 17. února 2011. Potvrdila návrh komise a pro realizaci schválila návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Vydání mince se předpokládá v dubnu roku 2012.

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

PUkNTNVTXlqWinCjtSk YJBxEaJWaF 8.6.2012 03:14
zXnTqWgrtXqwXOJ nCcpbiqgljqtHoI 6.6.2012 11:50
Re: zXnTqWgrtXqwXOJ vAWkzFtXNDQ 14.8.2012 07:31
Re: zXnTqWgrtXqwXOJ bqCJOmNenO 16.8.2012 05:22

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook