Svatováclavská koruna

22.2.2011

Svatováclavská korunaRakouská mincovna pokračuje v započaté sérii na téma Habsburské koruny. Letošní zlatá stoeurová mince představí Svatováclavskou korunu. K dispozici je už první obrázek mince. Na rubu mince je vyobrazen císař Rudolf II., který byl korunován roku 1575. Náklad mince je 30.000 mincí v proof kvalitě (30 mm).


100 euro Die Krone des Heiligen Wenzel (Böhmen)

100 euro Die Krone des Heiligen Wenzel (Böhmen) Svatováclavská koruna zlatá mince

Svatováclavská koruna

Svatováclavská koruna (Koruna sv. Václava) je nejvýznamnější součást českých korunovačních klenotů a je zasvěcena svatému Václavovi. Koruna je nejstarší součástí korunovačních klenotů (jablko a žezlo vznikly v první polovině 16. století).

Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem. Její existence je poprvé zmíněna v roce 1351 v ochranném dokumentu ze 6. května 1346, který vystavil papež Kliment VI. Svatováclavská koruna měla podle papežské buly z roku 1346 spočinout na hlavě sv. Václava v pražském chrámu sv. Víta, z čehož se odvozuje její název „Koruna svatého Václava“.

Prvním králem, který byl korunován touto korunou, byl v roce 1347 Karel IV. a posledním Ferdinand V. Habsburský. Dlouho zůstávala na Karlštejně, odkud byla vydávána jen při příležitosti korunovace. Samozřejmě se ovšem koruně nevyhnul pohyb v době ohrožení, její pohyb ovšem není dodnes přesně zmapován.

Události 17. století přinesly změny i pro korunovační klenoty, mnohokrát změnily místo uložení. Ocitly se ve svatovítském chrámu i v úřadě Desek zemských nebo Staroměstské radnici. Ve Vídni se na dlouho ocitly v době Marie Terezie, která se obávala nevěrnosti českých zemí. V roce 1791 král Leopold II. vyhověl žádostem českých stavů o vrácení klenotů z Vídně do Prahy. Ať už byly ovšem uloženy kdekoliv, do Prahy se vracely u příležitosti korunovace.

Svatováclavská koruna je penězi nevyčíslitelný klenot, který je dnes spolu s jablkem, žezlem a ostatními částmi korunovačních klenotů uložen v chrámu sv. Víta, chráněn sedmi zámky, k nimž má klíč sedm představitelů české národní státnosti (prezident republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, předseda vlády, primátor hl. m. Prahy, arcibiskup pražský a probošt Metropolitní kapituly sv. Víta). Tato tradice sedmi klíčů pochází z doby Leopolda II., kdy klenoty byly uloženy v chrámu sv. Víta, tentokrát v korunním archivu za Svatováclavskou kaplí, za železnými dveřmi s pěti zámky. Zde byla zvláštní skříň opatřená dalšími dvěma zámky, k nimž dostali klíče dva strážci klenotů.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Svatov%C3%A1clavsk%C3%A1_koruna

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

OEM software online OEM software online 29.9.2011 16:35

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook