První veřejný let Jana Kašpara

28.5.2010

První veřejný let Jana KašparaČNB představila vítězné návrhy pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 100. výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara na trase Pardubice – Praha. První cenu a doporučení k realizaci Komise udělila návrhu MgA. Josefa Šafaříka. Emise mince je naplánována na 27. dubna 2011


100. výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara na trase Pardubice – Praha

Česká národní banka vyhlásila listopadu 2009 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 100. výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara na trase Pardubice – Praha. Uzávěrka soutěže se uskutečnila dne 12. února 2010. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, jsou soutěžní podmínky zasílány přímo.

Hodnocení v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 23. února 2010 za přítomnosti odborného poradce Ing. Dr. Karla Zeithammera. Do soutěže bylo předloženo 35 návrhů, který byly dílem 23 výtvarníků. Návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze ve třech soutěžních kolech. V prvním kole bylo vyřazeno 21 návrhů, a to především pro nepříliš zdařilé portréty Jana Kašpara, nepřesnosti v technickém ztvárnění jeho letadla a výtvarné nedostatky v kompozici, písmu či modelaci. Ve druhém kole získalo základní odměnu šest návrhů, které byly nápaditější a vyznačovaly se vyšší výtvarnou úrovní. Zvýšenou odměnu ve druhém kole obdržely dva návrhy za velmi dobré ztvárnění letadla Jana Kašpara.

Do třetího kola postoupily čtyři návrhy, které byly podle členů komise výtvarně nejzdařilejší a nejlépe vystihovaly zadané téma.

První cenu a doporučení k realizaci Komise udělila návrhu MgA. Josefa Šafaříka pro nejoriginálnější řešení lícní i rubové strany návrhu, neotřelé použití negativního písma a celkově esteticky vyplněnou plochu obou stran.

Druhou cenu obdržel návrh MgA. Jana Háska za estetické vyznění návrhu a dokonalý soulad písma a reliéfů.

Třetí cenu získal návrh slečny Terezy Eisnerové za dobré vystižení doby, ve které Jan Kašpar žil, originální řešení orámovaného písma a vtipné pojetí portrétu.

Návrh akademické sochařky Marie Šeborové získal ve třetím kole mimořádnou odměnu.

Bankovní rada o realizaci mince rozhodovala na svém zasedání dne 27. května 2010 potvrdila rozhodnutí komise o realizaci mince podle návrhu MgA. Josefa Šafaříka. Emise mince je naplánována na 27. dubna 2011.aci mince rozhodovala na svém zasedání dne 27. května 2010 potvrdila rozhodnutí komise o realizaci mince podle návrhu MgA. Josefa Šafaříka. Emise mince je naplánována na 27. dubna 2011.

Zdroj: ČNB

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

cubTRErZIgINrdnAJ ExFyvBYfzozYUc 18.7.2012 07:43
dAVcPSYYflNCnACW uLxzeYVyBupoKaH 16.7.2012 20:34

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook