Hrad Wartburg

10.12.2010

Hrad WartburgNěmecko pokračuje v sérii zlatých stoeurových mincí z tématického cyklu světové dědictví UNESCO a příští rok pamětní mince představí hrad Wartburg. Termín emise je zatím stanoven na 5. října 2011.


100 euro germany Wartburg 2011

  • Alloy: 999,9 Au
  • Diameter 28,0 mm
  • Weight 15,55 g

Wartburg

Hrad Wartburg se nachází v německé spolkové zemi Durynsko, nad městem Eisenach, v sevorozápadním cípu Durynského lesa. Rozkládá se v nadmořské výšce 394 m. Založen byl roku 1067 Ludwigem der Springerem, durynským hrabětem. Do vymření starých durynských lankrabat z rodu Ludowingů hrabětem Jindřichem Raspem (1247) byl hrad nedobytnou residencí této dynastie a sídlem purkrabího.

Za doby Heřmana I. (1190-1216) byl Wartburg hlavním městem německého básnictví a dějištěm skvělých pěveckých soubojů. Následně, když Durynsko připadlo Míšeňskému markrabství, přijal Albrecht der Entartete, který dostal od svého otce Heinricha der Erlauchtena nově získanou zemi, jako svoje sídlo opět hrad Wartburg. Stejně tak zde sídlili i jeho nástupci až po Balthasara, posledního hraběte, který na Wartburgu sídlil a který zemřel v roce 1406.

Jeho syn Friedrich der Einfältige navštěvoval hrad svého otce jen zřídka a po jeho smrti Durynsko připadlo zpět míšeňské linii Wettinů (1440). Tím přestal Wartburg definitivně sloužit jako hraběcí residence.

Ještě jednou v historii získal hrad Wartburg na krátký čas význam pro německou historii. Bylo to v letech 1521 až 1522, kdy se zde jako „mladý šlechtic Jörg“ ukrýval reformátor Martin Luther. Během svého pobytu na hradě přeložil do němčiny Nový zákon.

V prosinci roku 1999 byl Wartburg zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Wartburg

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook