150. výročí narození českého hudebního skladatele Gustava Mahlera

10.6.2010

150. výročí narození českého hudebního skladatele Gustava MahleraČNB uvedla 9. června do oběhu stříbrnou minci, jejímž tématem je 150. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů, Gustava Mahlera. Vydáno bylo 10 400 mincí v BU kvalitě a 15 400 mincí v proof kvalitě.


Dne 9. června 2010 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu, jejímž tématem bude 150. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů, Gustava Mahlera. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,35 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Na lícní straně dvousetkoruny je na notovém papíře ztvárněn přepis části „Adagietto“ z Mahlerovy 5. symfonie. Pod notovým papírem je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ a značka České mincovny. Při levém okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Autorkou lícní strany mince je slečna Miroslava Česlová. Její iniciály tvořené písmeny „ČM“ umístěnými nad sebou, jsou ztvárněny při pravém spodním okraji notového papíru. Na rubové straně dvousetkoruny se nachází portrét Gustava Mahlera. Na okraji límečku portrétu je podpis hudebního skladatele, který tvoří text „GUSTAV MAHLER“. Letopočty výročí „1860 – 2010“ jsou umístěny přes límeček. Při spodním okraji dvousetkoruny pod letopočtem „1860“ jsou umístěny iniciály autora rubové strany dvousetkoruny, MgA. Josefa Oplištila, které jsou tvořeny spojenými písmeny „OJ“.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu světle růžové barvy barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Prodej pamětních mincí Česká národní banka uskutečňuje prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem.

Zpracovala: sekce peněžní a platebního styku, 9.6.2010

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek



english Facebook