Vrápenec malý

17.3.2010

Vrápenec malýNBP představila podobu další mince z nejstarší tématické série Zvířata světa. Letošní mince představí vrápence malého. Výdána bude opět stříbrná mince v proof provedení o nominální hodnotě 20 zl a oběžná mince v nominálu 2 zl.

 

Animals of the World – Lesser Horseshoe Bat (Rhinolophus hipposideros)

Face value: 2 zl
Metal: CuAl5Zn5Sn1 alloy
Finish: standard
Diameter: 27,00 mm
Weight: 8.15 g

Face value: 20 zl
Metal: 925/1000 Ag
Finish: proof
Diameter: 38.61 mm
Weight: 28.28 g

Vrápenec malý

Vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros, Bechstein, 1800) je kriticky ohrožený druh netopýrů ČR. Populace tohoto v minulosti hojného netopýra jsou v ČR na hranici rozšíření tohoto druhu a mnohé populace jsou navíc izolované od ostatních. Výrazný pokles početnosti je registrován po celé Evropě a vrápenec malý je z tohoto důvodu považován za celosvětově ohrožený druh.

Areál rozšíření vrápence malého zahrnuje jižní a střední Evropu, severní Afriku a zasahuje až do střední Asie. Ještě v roce 1980 byl považován v Československu za hojný druh[1]. Na území ČR dosahuje severní hranice rozšíření. Výskyt vrápence malého v ČR je vázán především na teplejší oblasti s dostatkem podzemních prostorů vhodných pro zimování a úkryt. Vyskytuje se zejména v nižších a středních polohách.

Původními letními úkryty vrápence malého byly krasové jeskyně, od středověku však začal využívat půdy budov, zejména zámků a kostelů. V zimním období vyhledává vrápenec malý jeskyně, štoly a sklepy. Zimuje v teplejších jeskynních prostorách s minimálním prouděním vzduchu a s teplotou 6 až 9 °C a téměř 100% vlhkostí. Zde zimuje zcela výhradně jednotlivě. Při zimování se zcela balí do létací blány a svým tvarem připomíná hrušky. Zimní spánek (hibernace) nastává zpravidla od října do dubna. Mezi úkryty přeletuje vrápenec malý pouze na krátké vzdálenosti; je to druh relativně stálý.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rhinolophus_hipposideros

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook