Bitva u Grunwaldu

23.6.2010

Bitva u GrunwalduPoslko odstartovalo novou tématickou sérii mincí nazvanou Velké bitvy. První mince připomene bitvu u Grunwaldu, která se odehrála před pětisty lety. Vydány byly dvě stříbrné mince eliptického tvaru o nominální hodnotě 10 zl v proof kvalitě a oběžná mince o nominálu 2 zl. Datum emise 2. července 2010.

 

10 Zloty - Wielkie bitwy – Grunwald – 2010

10 Zloty - Wielkie bitwy – Grunwald – 2010

10 Zloty - Wielkie bitwy – Grunwald – 2010

2 Zloty - Wielkie bitwy – Grunwald – 2010

2 Zloty - Wielkie bitwy – Grunwald – 2010

Bitva u Grunwaldu

Bitva u Grunwaldu, nazývaná taktéž bitva u Tannenbergu nebo bitva u Žalgirisu, se odehrála 15. července 1410. Byla to bitva mezi řádem německých rytířů a polsko-litevskou koalicí, výrazně podpořenou českým vojevůdcem Janem Sokolem z Lamberka a Janem Žižkou z Trocnova, který zde, podle některých historiků, mohl přijít o oko. Veliteli vítězné polsko-litevské koalice byli polský král Vladislav II. Jagellonský a litevský velkokníže Vytautas, zatímco řádové rytíře v bitvě vedl jejich velmistr, Ulrich von Jungingen. Jednalo se o rozhodující bitvu polsko-litevsko-teutonské války (1409–1411) a jednu z největších bitev v dějinách středověké Evropy.

Po porážce v této bitvě již nikdy Řád německých rytířů nezískal zpět svůj bývalý vliv. Svědectví mála přímých svědků této bitvy jsou vesměs protikladná.

Vzhledem k tomu, že se vojsko řádu německých rytířů šikovalo u vesničky Grunwald, koaliční polsko-litevská vojska u Tannenbergu, používají se pro tuto bitvu v jednotlivých zemích různé názvy. V německé dějepravě se bitva později nazvala bitvou u Tannenbergu, Poláci a Češi o ní mluví jako o bitvě u Grunwaldu a Litevci jako o bitvě u Žalgiri

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Grunwaldu

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek



english Facebook