150. výročí vyznamenání Medaile cti

31.10.2010

150. výročí vyznamenání Medaile ctiV roce 1861 senátor James W. Grimes předložil v Senátu Spojených Států Amerických návrh na udělení Medailí cti příslušníkům Námořnictva k pozvednutí jejich bojové morálky. Toto výročí připomene US Mint v příštím roce vydáním stříbrné dolarové a zlaté pětidolarové pamětní mince.


$1 silver - The 2011 Medal of Honor Commemorative Coin

The 2011 Medal of Honor Commemorative Coins

$5 gold - The 2011 Medal of Honor Commemorative Coin

The 2011 Medal of Honor Commemorative Coins

Medaile Cti

Medaile Cti je nejvyšší americké vojenské vyznamenání. Od roku 1862 se uděluje „jménem amerického Kongresu“ těm vojákům, kteří se „vyznamenají mimořádnou odvahou a hrdinstvím, když plní v přímém ohrožení života nad rámec svých povinností službu v boji proti ozbrojenému nepříteli Spojených států.“ Návrh na udělení vyznamenání předkládá buďto příslušný armádní velitel, či může být oceněný navržen členem amerického Kongresu. Jménem Kongresu předává Medaili Cti prezident USA. Medal of Honor je často udělována až posmrtně těm, jež jejich hrdinství a nasazení stálo život. Mimo Legion of Merit je to jediné americké vyznamenání nošené na stuze okolo krku.

Vznik Medal of Honor se datuje k 9.12.1861, kdy senátor za stát Iowa James W. Grimes předložil v Senátu Spojených Států Amerických návrh na udělení „Medailí cti“ příslušníkům Námořnictva k pozvednutí jejich bojové morálky. Návrh byl schválen Senátem 21.12. a posléze podepsán prezidentem Lincolnem. To byl vznik Navy Medal of Honor. Armádní (Army Medal of Honor) medaile vznikla o něco později – 17.2.1862 předložil senátor za Massachusetts Henry Wilson podobný návrh ohledně příslušníků Armády. Návrh doznal několika změn, než ho 12.6. podepsal prezident a vstoupil tak v platnost.

Více na http://www.valka.cz/clanek_11719.html#ixzz13vqrre5C

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook