Vítězný návrh zlaté mince s námětem Zlatá bula sicilská

1.6.2011

Vítězný návrh zlaté mince s námětem Zlatá bula sicilskáČNB představila návrh pro realizaci první české zlaté mince o nominální hodnote 10.000 Kč. Autorem realizovaného návrhu je Jaroslav Bejvl. Vydání mince se předpokládá v září 2012.


Soutěž na umělecký návrh svým způsobem výjimečné zlaté mince nominální hodnoty 10 000 Kč s námětem „Zlatá bula sicilská“ vyhlásila Česká národní banka v prosinci 2010 s uzávěrkou 11. března 2011. Vyhlášení soutěže bylo veřejné prostřednictvím internetu, od 17 výtvarníků přišlo celkem 29 sádrových modelů.

Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené práce dne 26. dubna 2011 v České národní bance za přítomnosti odborné poradkyně pro historická témata prof. PhDr. Marie Bláhové, DrSc. z Filosofické fakulty University Karlovy. V prvním kole bylo vyřazeno šestnáct návrhů, a to především pro výtvarné nebo věcné nedostatky zpracování. Ve druhém kole získalo odměnu osm návrhů, které byly výtvarně na vyšší úrovni a tematiku zachycovaly lépe.

Do třetího kola postoupilo pět prací.

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Jiřího Harcuby za sochařsky dokonalé zpracování tématu.

Druhou cenu komise udělila návrhu akademického sochaře Michala Vitanovského za dobově výstižné a výtvarně přesné provedení návrhu v gotickém duchu, přičemž oblé tvary evokují dobu ražby brakteátů.

Třetí cenu obdržel návrh Jaroslava Bejvla za přehledné a výstižné ztvárnění zadaného tématu s dobovými historickými atributy. Dalším dvěma návrhům od MgA. Martina Daška a Mgr. Art. Miroslava Hrice, které postoupily do třetího kola, udělila komise mimořádné odměny za originalitu zpracování.

Bankovní rada projednala návrh na realizaci mince dne 19. května 2011. Konstatovala, že všechny tři vítězné modely jsou zajímavé, avšak doporučení komise po diskuzi nepotvrdila. a pro realizaci vybrala návrh Jaroslava Bejvla. Vydání mince se předpokládá v září 2012.

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


english Facebook