Vítězný návrh zlaté mince důl Michal v Ostravě

22.11.2009

Vítězný návrh zlaté mince důl Michal v OstravěČNB představila vítězný návrh poslední zlaté mince ze série Kulturní památky technického dědictví. Autorem vítězného návrhu je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Mince bude vydána koncem roku 2010.

důl Michal v Ostravě

zlatá mince důl Michal v Ostravě

Umělecký návrh poslední zlaté mince z cyklu „Kulturní památky technického dědictví“ byl vybrán v rámci celostátní neomezené anonymní soutěže s uzávěrkou dne 9. října 2009. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Do soutěže bylo předloženo 22 sádrových modelů, které pocházely od 17 výtvarníků. Vyhodnocení soutěže uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 20. října 2009 v České národní bance za přítomnosti stálého odborného poradce pro cyklus zlatých mincí Ing. Karla Zeithammera.

Předložené návrhy byly hodnoceny v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno deset návrhů, a to zejména pro nedostatečné vystižení zadaného tématu, především jednostranné zaměření na architekturu budovy a opomenutí dalších historických technických zařízení dolu, případně pro nepříliš zdařilou kompozici, modelaci či písmo. Ve druhém kole získalo deset výtvarně zdařilejších a tematicky výstižnějších návrhů základní odměnu a jeden návrh obdržel odměnu zvýšenou. Do třetího kola postoupil pouze návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů, který ze všech návrhů nejlépe splnil zadání soutěže a rovněž výtvarně byl na vysoké úrovni. Komise tomuto návrhu udělila první cenu nejen proto, že autor jako jeden z mála zobrazil vedle architektonických objektů i prvky technického zázemí dolu, ale též pro vysokou výtvarnou úroveň, dokonalou modelaci a vyváženou kompozici obou stran návrhu. Žádnou další cenu komise neudělila.

Bankovní rada se na svém zasedání dne 19. listopadu 2009 podpořila názor komise a schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Emise mince se předpokládá ve třetím čtvrtletí roku 2010.