Vítězný návrh mince k výročí úmrtí Rudolfa II.

3.12.2010

Vítězný návrh mince k výročí úmrtí  Rudolfa II.ČNB představila oceněné návrhy stříbrné pamětní mince k 400. výročí úmrtí císaře a krále Rudolfa II. První cenu získala akad. sochařka Majka Wichnerová. Emise je plánována na 11. ledna 2012.


400th Anniversary of the Death of King Rudolf II

  • Value: 200 Kč
  • Alloy: Ag 900 Cu 100
  • Diameter 31 mm
  • Weight 13 g

400th Anniversary of the Death of King Rudolf II

Česká národní banka vyhlásila v červenci 2010 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné dvousetkorunové mince, věnované 400. výročí úmrtí císaře a krále Rudolfa II. Uzávěrka soutěže byla dne 8. října 2010. Vyhlášení soutěže bylo veřejné prostřednictvím internetu.

Předložené návrhy stříbrné mince hodnotila dne 19. října 2010 Komise pro posuzování návrhů na české peníze. Odbornou poradkyní byla prof. PhDr. Marie Bláhová, DrSc., z Filosofické fakulty University Karlovy. Do soutěže se přihlásilo 27 výtvarníků, kteří předložili celkem 34 sádrových modelů. V prvním kole bylo vyřazeno 20 návrhů, a to pro nepříliš přesvědčivé portréty Rudolfa II., nedostatečné vystižení tématu, případně pro výtvarné nedostatky v kompozici, písmu či modelaci. Devět návrhů, které se vyznačovaly kvalitnějšími portréty a vyšší výtvarnou úrovní, získalo odměnu ve druhém kole

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které byly podle názorů členů komise výtvarně nejzdařilejší a nejvýstižněji zobrazovaly zadané téma.

Komise udělila první cenu návrhu akad. sochařky Majky Wichnerové, u kterého ocenila velmi zdařilou a invenční kompozici návrhu včetně zobrazení císaře jedoucího na koni, výtvarně sladěnou propojenost obou stran i portrét panovníka.

Druhou cenu v soutěži získal návrh akad. sochaře Zbyňka Fojtů za precizní ztvárnění jak portrétu císaře, tak i Arcimboldova obrazu, znázorňujícího Rudolfa jako boha Vertumna. Oproti vítěznému návrhu však komise tento návrh označila za poněkud popisný.

Třetí cenu obdržel návrh Jaroslava Bejvla za velmi dobrý portrét, vyváženost obou stran a zajímavě řešenou kompozici lícové strany, poněkud rušivě působil však na komisi anděl na rubové straně. Zbylé dva návrhy, které postoupily do závěrečného kola od akademického sochaře Michala Vitanovského a Terezy Eisnerové získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu za originální a výstižné zpracování tématu.

Bankovní rada rozhodovala o realizaci mince dne 25. listopadu 2010. Po hlasování potvrdila návrh komise a pro realizaci schválila návrh Majky Wichnerové. Emise mince se předpokládá v lednu roku 2012.

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

QnYoKENwyXxmyhyh rkDnapNS 19.2.2012 06:23
pHzsOoGVyfOS ArWbSILoTaWoHM 17.2.2012 07:28

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook