Přijíždí pátý vláček z Rakouska, letos již paháněn elektřinou

13.5.2009

Přijíždí pátý vláček z Rakouska, letos již paháněn elektřinouPaté stříbrné dvacetieuro ze série Austrian Railways vydá Rakouská mincovna 16. června 2009. Mince vyjde v nákladu 50 000 mincí v proof kvalitě. Na minci je zobrazen viadukt Trisanna na Arlberské dráze v Alpách a lokomotiva 1189 typu "krokodýl".

 

Fotogalerie série Austrian Railways

The Electric Railway

The Electric Railway 2009 Austria euro coin

Zdroj: Austrian Mint

Lokomotiva Krokodýl

Krokodýl je přezdívka elektrických lokomotiv s charakteristickou siluetou a barvou připomínajícími stejnojmenného tvora. Původně dostaly tuto přezdívku švýcarské lokomotivy SBB řad Ce 6/8II a Ce 6/8III, později se rozšířila i na jiné řady.

Lokomotiva typu krokodýl se obvykle skládá ze dvou představků s pojezdem, motorem (motory) a spřahovacím a narážecím ústrojím. Na nich je uložen rám se skříní, ve které je obvykle umístěn transformátor, pomocné pohony a na koncích kabiny strojvedoucího. Barva lokomotiv bývala původně většinou zelená. Spojnicový pohon dvojkolí způsoboval ve vyšších rychlostech lehké vrcení, což také připomínalo krokodýlí pohyb.

Lokomotivy Ce 6/8II byly původně vyvinuty pro gotthardskou dráhu. Byly vyráběny v letech 1919 - 1922. Poměrně značné stoupání vyžadovalo lokomotivy mohutné, zároveň ale musely být schopné projíždět poměrně ostrými oblouky. Proto byla zvolena konstrukce složená ze tří dílů kloubově spojených. Přenos tažných sil se uskutečňoval přímo mezi oběma pojezdy, nikoli přes skříň. Výkonnější variantou byla řada Ce 6/8III SBB z let 1926 - 1927. V Rakousku byly tyto lokomotivy označeny řadami 1089 a 1189. Některé švýcarské lokomotivy byly rekonstruovány a označeny řadami Be 6/8II a Be 6/8III.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Krokod%C3%BDl_(lokomotiva)

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

ydXzZWXSgHC szTNUNjQUNGLsZLG 4.4.2010 05:09

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook