Nová série stříbrných pamětních mincí Příběhy a legendy Rakouska

7.3.2009

Nová série stříbrných pamětních mincí Příběhy a legendy RakouskaRakouská mincovna vydá 15. dubna 2009 první minci z nové série Příběhy a legendy Rakouska. Stříbrná desetieurová mince připomene legendu o Vídeňském baziliškovi, který se dle legendy objevil v roce 1212 při kopání studny. Autorem mince o průměru 32 mm je Thomas Pesendorfer.

Na minci je zobrazena ulice Schönlaterngasse, kde se bazilišek ve 13. století objevil. Na druhé straně je pak zobrazena baziliškova eliminace pomocí zrcadla.

 

Stříbrná mince 10 euro: The Basilisk of Vienna

Rakousko pamětní mince: Basilisk of Vienna

Vídeňský bazilišek

Bazilišek je bájná bytost, smíšená z ptáka a plaza, nejčastěji bývá zpodobován s kohoutí hlavou, na které se spatřuje malá korunka a s kohoutíma nohama, dvěma i více. Bazilišek se vylíhne z kohoutího vejce, které vysedí žába (či had). Což dodnes fascinuje nejednoho zoologa.

Dle legendy se bazilišek usadil v podzemí pod ulicí Schönlaterngasse. Jeho soukromí narušili dělníci, kteří zde v roce 1212 kopali studnu. První dělník byl za tento unikátní nález odměnen baziliškovým smrtícím dechem. Stejný osud potkal i jeho zvědavého kolegu. Na základě těchto skutečností se ostatní dělníci rozhodli, že bude třeba baziliška před dalším kopáním ze studny odstranit. Naštěstí byla známa neověřená taktika, která spočívala v donucení baziliška, aby se podíval do zrcadla. Ač legenda neuvádí, jak dlouho trvalo nalézt dobrovolníka, byl protiútok účinný a bazilišek utrpěl šok a zkameněl. Jeho mrtvolku pak dělníci vystavili ve výklenku ve fasádě místního domu.

 

Autor: Admin   |   Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook