Grossglockner Hochalpenstrasse slaví 75 let

19.4.2010

Grossglockner Hochalpenstrasse slaví 75 letRakouská mincovna vydá 16. června 2010 letošní třetí stříbrnou pětieurovku, která připomene 75 let od vybudování horské silnice Grossglockner Hochalpenstrasse.

 

Grossglockner Hochalpenstrasse (horská silnice)

Horská silnice Grossglockner Hochalpenstrasse je chlouba rakouského turistického průmyslu. Byla postavena ve 30. letech 20.století. Na nic podobného v ČR nenarazíte.

Silnice Hochalpenstrasse se nachází v oblasti nejvyššího rakouského vrcholu, 3.798 metrů vysokého Grossglockneru. Dobrou základnou pro výlety je Zell am See nebo Kaprun na severu, jižní část uzavírá město Lienz. Cestou zdoláte převýšení 1.500 m. Nejvyšším bodem cesty je 2.571 metrů vysoký Edelweissspitze.

Silnice je chvíli úzká, jindy ale dostatečně široká k pohodlnému a bezpečnému předjíždění. Zatáčky o malém poloměru Vás často obrátí o 180 stupňů, ale jsou přehledné a dobře klopené. Ze všech míst je kouzelný výhled na „Alpská panoramata".

Touto silnicí se dostanete až ke Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (Výšina císaře Fr.Josefa). Poblíž se nachází vodopád a malá přehrada. Auto necháte na parkovišti a dál se vydáte po svých. Můžete si prohlédnout ledovec Pasterzen pod skalnatým vrcholem Grossglockneru. Nebo místo sestupu k ledovci se můžete vydat Kamzičí stezkou k vodopádům.

Všude kolem je spousta svišťů, kteří se nechají od turistů krmit (jsou tím pádem trošku obéžní). Když budete mít štěstí, můžete spatřit i kamzíky.

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/grossglockner-hochalpenstrasse-horska-silnice-

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook