Druhá mince Antarktidy k 50. výročí podepsání Antarktické smlouvy
26.9.2009
V roce 2008 vydalo Britské antarktické území (British Antarctic Territory) pamětní minci, která se stala zcela první oficiální antarktickou mincí. Letos vyšla druhá mince k 50. výročí Antarktické smlouvy. Mince mají nominální hodnotu 2 libry. Mince razí Pobjoy Mint ze stříbra (proof kvalita) a mincovního kovu v běžné kvalitě. První mince z roku 2008 byla ražena i ze zlata.
British Antarctic Territory 2009 50th Anniversary of the Antarctic Treaty Coin
British Antarctic Territory 2008
Britské antarktické území
Britské antarktické území je část Antarktidy, kterou si nárokuje Spojené království jako Zámořské území Spojeného království. Rozloha území je 1 709 400 km²[1] a žije zde 200 lidí. Území vzniklo 3. března 1962.
Zasahuje do území, které si nárokují Argentina a Chile.
Antarktická smlouva
Dne 1. prosince 1959 byla podepsána Antarktická smlouva (signatáři: Argentina, Austrálie, Belgie, Chile, Francie, Japonsko, Republika Jižní Afrika, Nový Zéland, Norsko, SSSR, Spojené Království a USA). Smlouva uzákonila mezinárodní právní postavení Antarktidy, mírovou vědeckou spolupráci a demilitarizaci oblasti, zakázala budování vojenských základen, nukleární pokusy, vojenské manévry a těžbu nerostů. Antarktická smlouva vstoupila v platnost 23. června 1961, kdy bylo definitivně zrušeno politickosprávní členění Antarktidy na teritoria, dependence a sektory na jih od 60° jižní zeměpisné šířky.
V roce 1989 byla Antarktida vyhlášena chráněným národním parkem. V roce 1994 pracovaly členské státy Antarktické smlouvy protokol o ochraně životního prostředí, který předpokládá úplný zákaz využívání ložisek nerostných surovin.
Sekce: Novinky | Tisk | Poslat článek známému