Generál Charles de Gaulle na francouzském pamětním dvoueuru

21.7.2009

Generál Charles de Gaulle na francouzském pamětním dvoueuruDalší pamětní dvoueuro pro rok 2010 chystá Francie. Mince připomene 70 let ode dne, kdy brigádní generál Charles de Gaulle 18. června 1940 vyzval francouzský národ k odboji. Podoba mince nebyla zatím představena.

Charles de Gaulle

Charles André Joseph Marie de Gaulle (22. listopadu 1890 Lille – 9. listopadu 1970 Colombey-les-Deux-Églises) byl významný francouzský státník a vojenský činitel.

V letech 1927-1929 sloužil jako major armády v Porýní, kde viděl potenciální nebezpečí německého útoku a zároveň nepřipravenost francouzské obrany. Zastával názor na malou profesionální armádu, vysoce mechanizovanou a pohyblivou, která by byla schopna chránit Francii proti německému útoku. Ještě v lednu 1940 vydal prohlášení, ve kterém se pokoušel získat politiky pro svoje myšlenky. Od roku 1940 byl státním sekretářem pro válku. Odmítal kapitulaci Francie. Po zvolení Winstona Churchilla předsedou britské vlády odešel do Londýna a prosazoval spojenectví s Velkou Británií proti Německu. V roce 1940 založil v Londýně Francouzský výbor národního osvobození a stal se symbolem francouzského protiněmeckého odporu. Ještě před uzavřením příměří 22. června 1940 vyzval 18. června francouzský generál Charles de Gaulle všechny Francouze k pokračování v boji proti Němcům. Učinil tak ve svém slavném rozhlasovém projevu z Londýna. De Gaullova výzva představovala reakci na vytvoření nové vlády maršála Philippa Pétaina, jež ještě v noci 16. června nabídla Němcům prostřednictvím Madridu jednání o příměří. De Gaulle proto 17. 6. opustil Francii a z Londýna organizoval francouzský odboj.

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook