200. výročí vzniku Statní rady Finského velkoknížectví

21.9.2009

200. výročí vzniku Statní rady Finského velkoknížectvíFinsko letos slaví 200. výročí své autonomie a k této příležitosti vydává další pamětní minci. Stříbrná desetieurová mince připomene 200. výročí vzniku Státní rady Finského velkoknížectví. Autorem designu mince o průměru 38,6 mm je Reijo Paavilainen.

Mince vyjde v nákladu 15 000 mincí v proof kvalitě a 5000 mincí v běžné kvalitě.

 

Finland Finnland Finsko 10 euro coin 2009 Council of State Suomen valtioneuvosto 200 vuotta - 2009

Finské velkoknížectví

Finské velkoknížectví byl státní útvar v severovýchodní Evropě vzniklý po Finské válce v roce 1809 a existující až do roku 1917. Území Finského velkoknížectví se častečně shoduje s územím dnešní Finské republiky, která ztratila v době 2. světové války většinu finské Karélie. Finské velkoknížectví bylo v letech 1809 - 1917 autonomní součástí Ruské říše.

Po porážce Švédska ve Finské válce v roce 1809 bylo území dnešního Finska připojeno k Rusku, které o jeho zisk usilovalo od počátku 18. století vzhledem ke strategické poloze země. Smlouvou v Porvoo bylo Finsko připojeno k Rusku a získalo autonomní status Finského velkoknížectví. Ruský car Alexandr I. potvrdil Finsku celou řadu privilegií a práv pocházejících z doby švédské nadvlády (jako byla například existence stavovského sněmu, vlastní zákony). Po celou dobu ruské nadvlády ve Finsku byl autonomní status Finska založen na osobní vůli ruských carů, kteří jej vždy s nástupem nového obnovovali. V první polovině 19. století se Rusové snažili ve Finsku potlačit vliv místních švédských elit a omezit tak další politickou a kulturní orientaci země na Švédsko. V rámci této politiky paradoxně podporovali finské národní hnutí a finský jazyk.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Finsk%C3%A9_velkokn%C3%AD%C5%BEectv%C3%AD

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook