Vítězný návrh mince k 150. výročí založení Sokola

14.1.2011

Vítězný návrh mince k 150. výročí založení SokolaČNB představila vítězný návrh stříbrné mince 150. výročí založení Sokola. Autorem mince je Jaroslav Bejvl. Vydání mince se předpokládá v únoru roku 2012.


Česká národní banka vyhlásila v září 2010 veřejně prostřednictvím internetu celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné dvousetkorunové mince ke 150. výročí založení Sokola.. Uzávěrka pro předložení prací byla dne 19. listopadu 2010.

Soutěže se zúčastnilo 19 výtvarníků, kteří zaslali celkem 28 sádrových modelů. Předložené návrhy hodnotila dne 30. listopadu 2010 Komise pro posuzování návrhů na české peníze, odborným poradcem byl PhDr. Zdeněk Bartůněk z České obce sokolské.

Před zahájením hodnocení byly dva návrhy vyřazeny pro nesplnění soutěžních podmínek. Ostatní předložené práce hodnotila komise v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 18 sádrových modelů, a to pro nepříliš zdařilou nebo nevýstižnou kompozici, nepřesné portréty zakladatelů Sokola, případně pro jiné výtvarné nedostatky. Tři návrhy, které se vyznačovaly dle posouzení komise vyšší výtvarnou úrovní, získaly odměnu ve druhém kole.

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které byly podle názorů členů komise výtvarně nejzdařilejší a nejvýstižněji zobrazovaly zadané téma.

Komise udělila první cenu návrhu Jaroslava Bejvla, u kterého ocenila velmi pěknou, výstižnou a charakteristickou kompozici na obou stranách návrhu, kde motiv znaku Sokola na lícní straně i podoba dravce ze sokolského praporu na straně rubové je dokreslena pozadím, které je naznačenou stylizací společného cvičení sokolů.

Druhou cenu v soutěži komise po delší diskuzi neudělila.

Třetí cenu obdržel návrh Veroniky Durové za velmi dekorativní znázornění sokola ze sokolského praporu na lícní straně, výtvarné propojení a vyváženost obou stran.

Další tři návrhy, které postoupily do závěrečného kola, získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu: návrh Martina Daška za originální a zajímavé zpracování tématu (cvičenci na lícní a slet na rubové straně), návrh Petra Pyciaka za výtvarně výrazné ztvárnění lícní strany návrhu a návrh akademického sochaře Jiřího Harcuby za sochařsky přesné vyobrazení sokola na lícní straně.

Bankovní rada rozhodovala o realizaci mince dne 6. ledna 2011, potvrdila návrh komise a pro realizaci schválila návrh Jaroslava Bejvla. Vydání mince se předpokládá v únoru roku 2012.

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

uAuaYsfSbhlgVVHjSqt urlaMDpDX 27.12.2011 09:29
BBuUJnabZrugUlowZgE zNARzqUYtOOauxPv 25.12.2011 10:59

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook