Vítězný návrh mince Renesanční most ve Stříbře

10.6.2010

Vítězný návrh mince Renesanční most ve StříbřeČNB představila vítězný návrh pamětní druhé zlaté mince z cyklu Mosty, která je věnovaná renesančnímu mostu ve Stříbře. Autorem realizovaného návrhu je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Emise mince je naplánována na říjen 2011.

Česká národní banka vyhlásila březnu 2010 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní druhé zlaté mince z cyklu „Mosty“, která je věnovaná renesančnímu mostu ve Stříbře. Uzávěrka soutěže se uskutečnila dne 14. května 2010. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, jsou soutěžní podmínky zasílány přímo.

Předložené návrhy budoucí mince hodnotila dne 25. května 2010 Komise pro posuzování návrhů na české peníze. Na odbornou správnost dohlížel odborný poradce Mgr. Miroslav Nenutil, starosta města Stříbra. Do soutěže se přihlásilo 21 výtvarníků, kteří vytvořili celkem 28 sádrových modelů. V prvním kole bylo vyřazeno 17 návrhů, a to především z důvodu věcných nepřesností v zobrazení zadaného tématu, případně pro nepříliš zdařilou kompozici, modelaci či písmo. Ve druhém kole získalo odměnu šest návrhů, které byly výtvarně na vyšší úrovni a tematicky byly také zdařilejší.

Do třetího kola postoupilo pět návrhů.

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za vyváženou kompozici obou stran, dokonalé vystižení stříbrského mostu a nápadité použití charakteristických sgrafit a znaku z mostní brány.

Renesanční most ve Stříbře

Druhou cenu komise udělila návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby za vkusné a originální řešení obou stran mince.

Třetí cenu obdržel návrh MgA. Martina Daška pro zdařilé krásné grafické řešení mince a kvalitní písmo.

Dalšímu návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů a společnému návrhu MgA. Josefa Oplištila, slečny Evy Těšínské a slečny Petry Kobrlové udělila komise ve třetím kole mimořádné odměny.

Bankovní rada rozhodovala o realizaci mince dne 10. června 2010 a rozhodnutí komise o realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů podpořila. Emise mince je naplánována na říjen 2011.

Zdroj: ČNB

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook