Vítězné návrhy pamětní mince ke 150. výročí narození malíře Alfonse Muchy

7.7.2009

Vítězné návrhy pamětní mince ke 150. výročí narození malíře Alfonse MuchyČNB představila 2. července vítězné návrhy pamětní stříbrné mince ke 150. výročí narození nejvýznamnějšího českého secesního malíře Alfonse Muchy. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Ivana Řeháka.

 

Realizovaný návrh

Autor: akademický sochař Ivan Řehák

Česká národní banka vyhlásila únoru 2009 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné mince ke 150. výročí narození nejvýznamnějšího českého secesního malíře Alfonse Muchy. Uzávěrka soutěže se uskutečnila dne 4. května 2009. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, jsou soutěžní podmínky zasílány přímo.

Soutěže se zúčastnilo 27 výtvarníků, kteří představili 37 návrhů mince. Hodnocení předložených návrhů se uskutečnilo v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze dne 12. května 2009 v České národní bance za přítomnosti dvou odborných poradců – vnuka Alfonse Muchy pana Johna Muchy a PhDr. Marty Sylvestrové z Moravské galerie v Brně.

Jeden návrh byl vyloučen z dalšího hodnocení pro nesplnění soutěžních podmínek. Zbývající návrhy hodnotila komise v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 24 návrhů, a to především pro malou podobnost portrétu, nedostatečné nebo nepřesné vystižení díla Alfonse Muchy, případně pro výtvarné nedostatky v kompozici, řešení písma či modelaci. Do druhého kola postoupilo osm návrhů, které lépe vystihovaly podobu Alfonse Muchy a z obsahového i výtvarného hlediska byly podle názoru členů komise zdařilejší.

Do třetího kola postoupily návrhy pánů Mgr. Petra Horáka, Luboše Charváta, Jakuba Oravy a akademického sochaře Ivana Řeháka, které byly na umělecky nejvyšší úrovni a nejpřesvědčivěji vystihovaly zadané téma. Komise však konstatovala, že bez úprav nelze ani jeden z návrhů doporučit k realizaci, a rozhodla proto o vypsání užší soutěže pro jejich autory. Předložené návrhy měly být buď upraveny podle připomínek komise nebo měli autoři možnost předložit návrhy zcela nové.

Vyhodnocení užší soutěže v Komise pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 16. června 2009 a odbornou poradkyní byla opět PhDr. Marta Sylvestrová. Při vyhodnocení užší soutěže komise jednoznačně konstatovala, že návrh akademického sochaře Ivana Řeháka ze všech předložených návrhů nejlépe vystihuje jak osobnost, tak dílo Alfonse Muchy. Z těchto důvodů mu udělila uvedenému návrhu první cenu a doporučila jej k realizaci. Rozhodnutí komise podpořila i odborná poradkyně, která konstatovala, že vítězný návrh ze všech návrhů přeložených do soutěže nejlépe postihuje jak osobnost umělce, tak i charakter jeho díla. Autorovi návrhu se podařilo nelépe vyjádřit mistrovu podobu i zachytit charakter jeho umělecké charismatické povahy.

Bankovní rada na svém zasedání dne 2. července 2009 podpořila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Ivana Řeháka.

Zpracovala: sekce peněžní a platebního styku, 2.7.2009

Oceněné návrhy

Mgr. Petr Horák

Luboš Charvát

Jakub Orava

Zdroj: ČNB

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

FrusPJCuxIwYyVr QWqtcuJqGTCBYOkbCQ 6.4.2010 20:08

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook