Vítězné návrhy pamětní mince k 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou

7.7.2009

Vítězné návrhy pamětní mince k 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou PřemyslovnouČNB představila 2. července vítězné návrhy pamětní stříbrné mince k 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou a nástupu lucemburské dynastie na český trůn. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Jakuba Vlčka.

 

Vítězný návrh

Autor: MgA. Jakub Vlček

Česká národní banka vyhlásila březnu 2009 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné mince k 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou a nástupu lucemburské dynastie na český trůn. Uzávěrka soutěže se uskutečnila dne 5. června 2009. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, jsou soutěžní podmínky zasílány přímo.

Do soutěže bylo předloženo 29 návrhů, které byly dílem 21 výtvarníků. Vyhodnocení soutěže proběhlo dne 16. června 2009 v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze. Odbornou poradkyní pro zadané téma byla prof. Marie Bláhová z Filosofické fakulty University Karlovy.

Předložené návrhy komise hodnotila v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 17 návrhů, a to především pro nedostatečné nebo nepřesné vystižení motivu sňatku, nevhodné kombinace jednotlivých atributů sloužících k vyjádření motivu, případně pro výtvarné nedostatky v kompozici, modelaci či řešení písma. Ve druhém kole bylo oceněno šest návrhů, které lépe vystihovaly myšlenku zadání a z obsahového i výtvarného hlediska byly zdařilejší.

Do třetího kola postoupilo šest návrhů, které byly jak výtvarně, tak z hlediska ztvárnění tématu, na nejvyšší úrovni. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Jakuba Vlčka, který – ač výrazně inspirován vlastní představou autora a uplatňující jeho soudobý pohled – odpovídá známým faktům o dané historické události. K dalším kladům návrhu patří monumentální pojetí figur s uplatněním gotické křivky v kompozici. Rozdílná velikost stejného typu písma na lícní straně, které vychází z dobové mince Jana Lucemburského, není podle mínění komise s rubovou stranou v rozporu. Druhá cena byla udělena návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů, u něhož komise ocenila vyváženou kompozici a výbornou modelaci. Třetí cena byla udělena návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby, u kterého komise rovněž ocenila elegantní kompozici a osobitý přístup.

Bankovní rada na svém zasedání dne 2. července 2009 podpořila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu MgA. Jakuba Vlčka.

Zpracovala: sekce peněžní a platebního styku, 2.7.2009

Druhá cena

Autor: akademický sochař Zbyněk Fojtů

Třetí cena

Autor: akademický sochař Jiří Harcuba

Zdroj: ČNB

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

KOLtYuVdftrbI ujwwbaqiqx 5.4.2010 17:48
iyMSnpxqOrySbd SaRhpLUfqFBiuWX 3.4.2010 17:18

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek



english Facebook