Stříbrná mince k příležitosti předsednictví ČR v Radě Evropské unie

7.1.2009

Stříbrná mince k příležitosti předsednictví ČR v Radě Evropské unieČNB dnes vydala letošní první pamětní dvousetkorunu k příležitosti předsednictví ČR v Radě Evropské unie. Stříbrná mince má průměr 31 mm, hmotnost 13 g a je ražena v běžném provedení (13 200 mincí) a v proof provedení (19 700 mincí). Autorem mince je MgA. Josef Oplištil.

 

Na líci dvousetkoruny je v kruhu umístěná kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku, po jejímž obvodu je 12 pěticípých hvězd symbolizujících Evropskou unii. Na obvodu dvousetkoruny je v opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Značka mincovny, která dvousetkorunu razila, se nachází při spodním okraji dvousetkoruny mezi názvem státu a pěticípými hvězdami. Na rubové straně dvousetkoruny je ve středu mincovního pole v kruhu 12 pěticípých hvězd symbolizujících Evropskou unii. Při pravém, spodním a levém okraji mince je dvouřádkový neuzavřený opis „PŘEDSEDNICTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V RADĚ EVROPSKÉ UNIE“. Při pravém horním okraji dvousetkoruny je ročník ražby „2009“ a při horním okraji dvousetkoruny je státní vlajka České republiky. Autorem dvousetkoruny je MgA. Josef Oplištil. Jeho iniciály, které jsou tvořeny spojenými písmeny „OJ“, se nacházejí při levém okraji státní vlajky.

MgA. Josef Oplištil je mimojiné autorem těchto pamětních mincí:

  • 2003: 200 Kč - 150. výročí narození Josefa Thomayera (rub)
  • 2004: 200 Kč - Vstup České republiky do Evropské unie (líc)
  • 2004: 2 000 Kč - Empír zámek Kačina
  • 2006: 200 Kč - 100. výročí narození Jaroslava Ježka
  • 2006: 2 500 Kč - Národní kulturní památka Klementinum - observatoř

Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie

Česká republika bude v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2009 předsedat Radě Evropské unie. Rada Evropské unie je orgán Evropské unie složený ze zástupců všech členských států na ministerské úrovni. Ministři se scházejí na jednání s ohledem na projednávanou agendu – zasedá tak např. Rada ministrů zemědělství, Rada ministrů financí apod. Tato jednání povede vždy příslušný ministr vlády České republiky. Česká republika má dále předsedat i jednáním Evropské rady, tj. vrcholnému setkání hlav států a předsedů vlád členských zemí Evropské unie. Během předsednictví České republiky v Radě Evropské unie se uskuteční také řada jednání na nižší úrovni, konferencí a workshopů na pracovní úrovni k aktuálním otázkám Evropské unie. Česká republika bude také jménem Evropské unie vystupovat na řadě vrcholných mezinárodních jednání. Vedle pracovních jednání bude organizátorem doprovodných kulturních, prezentačních a společenských akcí pro delegáty, novináře a veřejnost. Předsednictví v Radě Evropské unie představuje pro Českou republiku významnou příležitost ke své prezentaci a ke zviditelnění i po stránce kulturní, ekonomické a turistické. V předsednictví se členské státy Evropské unie střídají pravidelně po šesti měsících.

Zdroj: ČNB

Další informace:

Autor: Admin   |   Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

akxxzjFNGowgLH vtZcOSsazUkyaaulqrl 25.5.2010 13:18

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook