FIS mistrovství světa v klasickém lyžování

18.2.2009

FIS mistrovství světa v klasickém lyžováníČNB dnes vydala letošní druhou pamětní stříbrnou minci k příležitosti konání mistrovství světa v klasickém lyžování. Autorem mince je David Čermák. Mincovna vyrazila 15 200 mincí v proof kvalitě a 11 000 mincí v běžné kvalitě. Náklad mincí se tedy oproti loňskému roku téměř nezměnil.

Dnem 18. února 2009 vydává Česká národní banka do oběhu první letošní pamětní stříbrnou dvousetkorunu u příležitosti konání FIS mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Na líci dvousetkoruny je logo FIS mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009. Po obvodu dvousetkoruny je v opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Značka České mincovny je umístněna pod logem mistrovství. Na rubové straně dvousetkoruny je kompozice skokanů na lyžích v pravé části dvousetkoruny a běžců na lyžích v levé části. Pod kompozicí je nápis „FIS MISTROVSTVÍ SVĚTA V KLASICKÉM LYŽOVÁNÍ“. Při horním okraji dvousetkoruny je letopočet „2009“. Iniciály autora dvousetkoruny, Davida Čermáka které jsou tvořeny spojenými písmeny „ČD“, se nacházejí při spodním okraji dvousetkoruny.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu bílé barvy s potiskem v barvách loga FIS mistrovství světa v klasickém lyžování. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Prodej pamětních mincí Česká národní banka uskutečňuje prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem a v omezené míře i na svých mimopražských pobočkách.

Zdroj: ČNB

Autor: Admin   |   Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

oFvEWHmOKgvBMBMnlz qEhUSdNGst 4.4.2010 01:41

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek



english Facebook