500. výročí narození Jiřího Melantricha z Aventina

19.4.2010

500. výročí narození Jiřího Melantricha z AventinaČNB představila vítězný návrh stříbrné pamětní mince k 500. výročí narození významného renesančního nakladatele a tiskaře Jiřího Melantricha z Aventina. Autor vítězného návrhu je Jan Smrž. Předpokládaný termín emise mince je 15. června 2011.

 

500. výročí narození Jiřího Melantricha z Aventina

Česká národní banka vyhlásila prosinci 2009 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné dvousetkoruny k 500. výročí narození významného renesančního nakladatele a tiskaře Jiřího Melantricha z Aventina. Uzávěrka soutěže proběhla dne 19. března 2010. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, jsou soutěžní podmínky zasílány přímo.

Předložené návrhy hodnotila dne 30. března 2010 Komise pro posuzování návrhů na české peníze. K věcné správnosti předložených se vyjadřovala odborná poradkyně prof. PhDr. Marie Bláhová z Filosofické fakulty v Praze. Soutěže se zúčastnilo 19 výtvarníků, kteří předložili celkem 28 návrhů budoucí mincí. Komise pro posuzování návrhů na české peníze provedla vyhodnocení soutěže ve třech soutěžních kolech. V prvním kole bylo vyřazeno 14 návrhů, a to z důvodu nepříliš zdařilých portrétů Jiřího Melantricha, nedostatečného vystižení jeho nakladatelské a tiskařské činnosti či pro výtvarné nedostatky v kompozici, písmu či modelaci. Ve druhém kole získalo odměnu šest návrhů, které lépe vystihovaly osobu a činnost Jiřího Melantricha a byly na vyšší výtvarné úrovni.

Do třetího kola postoupilo šest návrhů, které komise označila za tematicky nejvýstižnější a výtvarně nejlépe zpracované. První sníženou cenu a doporučení k realizaci od komise obdržel návrh pana Jana Smrže.

Komise ve svém hodnocení u tohoto návrhu vyzvedla originální řešení lícní strany, dobře zvolené písmo a jednotu obou stran. Dále komise rozhodla o udělení dvou třetích cen.

První připadla návrhu slečny Terezy Eisnerové za dobře vyřešenou kompozici lícní a rubové strany, které jsou v naprosté jednotě.

Druhou obdržel MgA. Martin Dašek, u jehož návrhu komise ocenila především dobře pojednanou figurální část na líci návrhu.

Dále komise ve třetím kole udělila tři mimořádné odměny, a to dalšímu návrhu slečny Terezy Eisnerové, návrhu akademického sochaře Michala Vitanovského a návrhu akademické sochařky Majky Wichnerové.

Bankovní rada na svém jednání dne 15. dubna 2010 potvrdila rozhodnutí komise a doporučila k realizaci návrh pana Jana Smrže. Předpokládaný termín emise mince je 15. června 2011.

Zdroj: ČNB

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook