200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři

26.2.2010

200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatořiČNB představila vítězný návrh pamětní stříbrné mince k 200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři, která je nejstarší školou svého druhu ve střední Evropě. Autorem návrhu je MgA. Martin Dašek. Emise mince se předpokládá 30. března 2011.


PSM 200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři

Česká národní banka vyhlásila listopadu 2009 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh první pamětní stříbrné mince z nového emisního plánu na roky 2011 až 2015. Jejím tématem bylo 200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři, která je nejstarší školou svého druhu ve střední Evropě. Uzávěrka soutěže se uskutečnila dne 15. ledna 2010. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, jsou soutěžní podmínky zasílány přímo.

Hodnocení v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 26. ledna 2010. Odborným poradcem byl Mgr. Pavel Trojan, ředitel Pražské konzervatoře. Jeden návrh byl pro nesplnění technických podmínek soutěže vyřazen z dalšího hodnocení. Ostatní návrhy hodnotila komise v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno devět návrhů, a to zejména pro nedostatečné vystižení tématu, přílišné zaměření na architekturu budovy Pražské konzervatoře, případně pro výtvarné nedostatky v kompozici, písmu či modelaci. Ve druhém kole získalo základní odměnu sedm návrhů, které byly výtvarně na vyšší úrovni a výstižněji zachycovaly zadané téma. Zvýšenou odměnu ve druhém kole obdržel jeden návrh za profesionální zpracování tématu.

Do třetího kola postoupily tři návrhy, které byly podle názorů členů komise výtvarně nejzdařilejší a nejvýstižněji zobrazovaly zadané téma. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Martina Daška pro výjimečně čisté, graficky i sochařsky dokonalé řešení obou stran kompozice a vyjádření určité jemnosti hudby. Druhou cenu obdržel návrh akademické sochařky Majky Wichnerové za velmi razantní kompozici. Třetí cena byla udělena návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů za dobře vyplněné obě strany mince a zobrazení jak hudebních nástrojů vyučovaných na Pražské konzervatoři, tak její budovy.

Bankovní rada na svém zasedání dne 25. února 2010 podpořila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu MgA. Martina Daška. Emise mince se předpokládá 30. března 2011.

Zdroj: ČNB

Sekce: Novinky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook