USS Constitution

14.12.2010

USS ConstitutionAmerických fregata USS Constitution ozdobila další pamětní minci z Běloruska z velmi hezké série věnované slavným lodím. Mince je opět ražena ze stříbra (20 rublů) a z mincovního kovu (1 rubl). V prodeji je od 10. listopadu 2010.


20 rublů - USS Constitution

20 rublů - USS Constitution

  • Nominal: 20 rubles / 1 rubles
  • Alloy: Ag 925 / CuNi
  • Diameter: 38,61 mm / 32 mm
  • Weight: 28,28 g / 13,16 g
  • Mintage: 7 000 / 3 000

Slavné lodě – USS Constitution

Dnes už nepotkáte mnoho lodí, které pamatují zrod národa. A většina z těchto vzácných svědků odpočívá po staletí na muzejních podlahách. Pouze jediný z nich brázdí oceán, stále ve službách svých tvůrců.

Jméno USS Constitution vybral sám George Washington k desátému výročí americké ústavy (constitution). Byla třetí z šesti nejlepších amerických fregat své doby, jejichž zhotovení předepsal Námořní zákoník. Tvořily jádro vznikajícího námořnictva.

Na její stavbě se nešetřilo. Padlo na ni 24 ha lesa. Kostru tvořily trámy z odolného jižního dubu (Quercus virgiana), s žebry pokládanými každých pět centimetrů, namísto standardních 61 cm. Stěna trupu byla tlustá 53 cm, oproti běžným 46 cm. Prvotřídní měděné pláty z Anglie chránily její ponořený trup před zuby šášně lodní. Pořizovací cena dosáhla 303 tisíc dolarů (dnešních 5,3 miliónu).

V září 1797 začala klouzat masivní loď po rampě do vody. Po pár metrech se zastavila na zdeformovaných kolejích. Teprve měsíc poté, po celkové přestavbě skluzavky, nevídaně korpulentní dáma šplouchla do Bostonského přístavu, pokřtěna lahví madeirského vína. Před 211 lety (22. července) se vydala na svou první cestu.

Velení bylo přiděleno nepopulárnímu despotovi, kapitánu Nicholsonovi. V době, kdy ostatní koráby pluly na pomoc americkým obchodním lodím pod útlakem francouzských korzárů, kapitán Constitution ještě verboval posádku a škemral o děla z místní pevnosti. Ač bylo tehdy půjčování kanónů mezi koráby běžnou praxí, posádky na pevnině byly méně vstřícné. Zvláště k nerudnému veliteli.

http://www.yachting-revue.cz/clanky/slavne-lode-uss-constitution

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekenglish Facebook